Planując operację plastyczną warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują nam bezpieczeństwo w trakcie zabiegu, a także upewnią nas, że ośrodek który wybraliśmy jest odpowiedni a pracujący tam lekarze – są fachowcami.
Wybór specjalisty w dziedzinie chirurgii plastycznej
Decydując się na chirurga, który będzie nas operował, pamiętajmy, żeby nie kierować się jedynie najniższą ceną. Nawet drobny zabieg plastyczny jest ingerencją w nasze ciało i może prowadzić do nieprzewidzianych komplikacji, dlatego w trosce o nasze bezpieczeństwo, upewnijmy się, że mamy do czynienia ze specjalistą. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na specjalizację lekarza, jego doświadczenie i uzyskane certyfikaty. Warto także poszukać poprzednich klientów aby od nich dowiedzieć się, czy usługi prowadzone są na wysokim poziomie i zgodnie z obowiązującymi standardami. Umawiając się na rozmowę z lekarzem przygotujmy sobie listę pytań, które chcemy zadać, aby uzyskać komplet potrzebnych nam informacji. Przede wszystkim dowiedzmy się w jaki sposób będzie przeprowadzony zabieg, mamy prawo wiedzieć w jaki sposób lekarz chce poprawić wygląd naszego biustu czy kształtu nosa. Warto również zapytać o powstałe w wyniku zabiegu blizny, czas oczekiwania na zdjęcie szwów, a także jak długi urlop w pracy musimy wziąć. Dowiedzmy się także, jakie możliwe są komplikacje oraz w jaki sposób będzie można je zwalczyć. Zapytajmy o okres rekonwalescencji, konieczne zabiegi kosmetyczne po operacji oraz jak dbać o powstałe blizny.
Niezbędne badania przed operacją
Jeśli planowany zabieg ma odbyć się z znieczuleniu miejscowym, niezbędne jest przeprowadzenie szeregu badań przed jego rozpoczęciem. Przede wszystkim musimy wykonać testy krwi – w tym morfologię, oznaczenie grupy krwi, stan układu krzepnięcia krwi, poziom elektrolitów czy glukozy. Niezbędne jest także wykonanie badań serca, koniecznie EKG. Wymagana jest także konsultacja z anestezjologiem, który przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad dotyczący wcześniej przebytych chorób i ewentualnych zabiegów, dobrze jest także posiadać książeczkę przebytych szczepień. Poleca się, aby przez zgłoszeniem się do szpitala wykonać profilaktyczne szczepienia przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B, aby uniknąć groźnego zarażenia w trakcie przebywania w szpitalu.
Kilka dni przed operacją
Aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa podczas zabiegu, pamiętajmy aby na dwa tygodnie przed operacją nie stosować żadnych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych czy innych dostępnych bez recepty, w szczególności zawierających kwas acetylosalicylowy, który może stać się przyczyną trudności z krzepliwością krwi. Kobiety powinny również tak zaplanować termin operacji, aby nie odbyła się ona podczas miesiączki lub kilka dni po, ponieważ wówczas organizm jest osłabiony i powrót do zdrowia zajmie więcej czasu, wzrasta również ryzyko wystąpienia krwotoku. Nie zapomnijmy również zabrać do szpitala wszystkich niezbędnych nam rzeczy, w tym ubrań na zmianę, ciepłego szlafroku, przyborów kosmetycznych, warto również zabrać ze sobą pomadkę do nawilżania ust czy komplet słomek – jeśli planujemy zabieg twarzy, musimy liczyć się z opuchlizną, która spowoduje trudności ze spożywaniem pokarmów i napoi. Dzień przed zabiegiem postarajmy się zrelaksować, odgonić czarne myśli, pozytywne nastawienie pomoże nam szybciej powrócić do zdrowia.