Ciąża i poród to wielkie wydarzenie w życiu każdej kobiety. Po euforii związanej z wydaniem na świat dziecka, przychodzi jednak zwyczajne życie i normalne kłopoty. Wiele kobiet nie jest w stanie wrócić do figury sprzed ciąży. Żadne ćwiczenia, czy nawet najlepsze diety nie pomagają pozbyć się wyciągniętej, zwisającej skóry na brzuchu. Jeśli kobieta znacznie przytyła w czasie ciąży, to prawie niemożliwe jest zrzucenie zbędnych kilogramów i doprowadzenie skóry brzucha do optymalnego stanu. Zwisająca skóra, nadmiar tkanki tłuszczowej, a także rozstępy to główne problemy, z którymi stykają się kobiety po porodzie. Tak poważne zmiany w wyglądzie nie są możliwe do usunięcia za pomocą najlepszych kosmetyków, masaży czy wyczerpujących treningów. Jedynym, skutecznym rozwiązaniem w tym przypadku jest plastyka brzucha, czyli operacja plastyczna, której efekt jest trwały i jak najbardziej pożądany. Warto jednak zaznaczyć, że panie decydujące się na taką operację muszą wiedzieć, iż wiąże się ona z bólem i dosyć długim okresem rekonwalescencji. Nie od razu po zabiegu można wrócić do normalnego życia.
Trochę faktów – abdominoplastyka
Plastyka powłok brzusznych, czyli abdominoplastyka pozwala na usunięcie wystającego brzucha, czy luźno zwisających fałd, które powstają u zdecydowanej większości młodych mam, zwłaszcza, jeśli jest to ich drugi czy kolejny poród. Abdominoplastyka jest rozległym zabiegiem chirurgicznym, którego celem jest spłaszczenie brzucha, usunięcie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, jak również pozbycie się zbędnych partii skóry. Dzięki zabiegowi następuje wzmocnienie mięśni ściany jamy brzusznej. Zdaniem lekarzy chirurgów plastycznych, plastyka brzucha może znacząco poprawić wygląd brzucha pacjentki, zwłaszcza po porodzie. Cięcie przebiega zwykle poprzecznie, tuż nad spojeniem łojowym, następnie biegnie w górę, w kierunku kolców przednich kości biodrowych. Lekarz w taki sposób prowadzi skalpel, aby przyszła blizna była usytuowana w miejscu możliwym do zakrycia, nawet pod mocno wyciętą bielizną czy bikini. Chirurg przesuwa też pępek i umieszcza go w odpowiednim miejscu.
Przeciwwskazania dla operacji plastyki brzucha
Warto zaznaczyć, że plastyka brzucha nie jest bynajmniej metodą leczenia otyłości. Zabieg nie jest przeznaczony dla osób cierpiących na choroby przewlekłe, do których zalicza się cukrzycę i nadciśnienie. Operacja daje najlepsze rezultaty, jeśli waga pacjentki nie odbiega znacznie od normy, a jej ciało jest w miarę proporcjonalne. W takich przypadkach głównym problemem są wiotkie mięśnie brzucha i nadmiar luźnej skóry. W końcowej części zabiegu pacjentce zakładane są szwy, dreny i specjalne uciskowe ubranko, w którym musi ona chodzić przez około 2-3 tygodnie.
Po zabiegu
Po zabiegu kobieta odczuwa ból i specyficzne ciągnięcie w podbrzuszu. Trwa to mniej więcej kilka dni. Pacjentka po zabiegu abdominoplastyki musi zostać w szpitalu przez 2-3 dni, podczas których zalecany jest wypoczynek. Zdjęcie szwów następuje po około 2 tygodniach od zabiegu, aczkolwiek zasinienia i obrzęk mogą utrzymywać się nawet do 3 tygodni po operacji.
Koszty operacji
Operacja plastyczna powłok brzusznych kosztuje od 4000 zł do nawet 10 000 zł za pełną abdominoplastykę brzucha.